Urlop na jutro już jest

Urlop na jutro już jest. Potrójna kawa na dzisiaj też. Tymczasem postanowiłem przyjąć pozę prawdziwego fana i uderzam do SCC na "Specjalny Event". Na pohybel skurwysynom!

2015-05-18 16:45:14

skomentuj

Mógłbym napisać o tym jak niezwykłym przeżyciem było przejście wczoraj The Unfinished Swan

Mógłbym napisać o tym jak niezwykłym przeżyciem było przejście wczoraj The Unfinished Swan. W kontekście poruszanych tutaj ostatnio tematów nie mogę się jednak przyznać, że pociekła mi na koniec łezka. Więc coś z zupełnie innej beczki.

Maj czasem wielkiego oczekiwania. Eleganckie kobiety w pięknych tutaj toaletach, eleganccy mężczyźni – białe koszule, wspaniałe krawaty. Już przygotowane za mną wielkie przyjęcie, będą szampany. Jednak nie samymi recenzjami Polygon człowiek żyje, nie same "Niezapomniane noce" ogląda. Aby zabić czas w tym cudownym okresie postanowiłem zagrać coś lekkiego.

Od dłuższego czasu chodziła za mną strzelanka. Prosta, liniowa, korytarzykowa (a co tam!), szybka i dynamiczna klasyczna rozwałka z widokiem z pierwszej perspektywy. Rozmyślałem nad którymś z wydanych na PS4 Call of Duty, ale ostatecznie wybrałem Metro Last Light. Chciałem nie tylko zobaczyć, ale i coś przeżyć. Nie był to mój pierwszy kontakt ze światem moskiewskiego metro. Miałem kiedyś koszulkę z mapą tego środka masowego transportu, ale już nie mam. Wcale nie dlatego, że stałem się ostatnio umiarkowanym rusofobem - po prostu się sprała. Wszystko marność.

Pomyślałem, że jak klimat to na całego i odpaliłem grę z rosyjską ścieżką dźwiękową. Po kwadransie wróciłem do do angielskiej, jednak lubię wiedzieć co do mnie mówią. Całkiem dobrze to wypadło, bo dubbingowali z akcentem. Klimat uratowany. Całkiem sporo detali można sobie obejrzeć w tym metrze. powierzchnia Moskwy wygląda apokaliptycznie dobrze, ale to podziemia robią największe wrażenie. Czujesz, że ci ludzie naprawdę tam żyją. Nie ma minimapy, nie ma atakujących z każdej strony na ekranie znaczników, nie ma GPS-ów, jest za to lęk przed brakiem amunicji, apteczek, mnóstwo szperania i eksploracji zakamarków.

Niechże Bethesda przestanie się w końcu krygować i zapowie kolejnego Fallouta! Erzac w postaci Metro Last Light wystarczył mi na tydzień. Bardzo udany tydzień.

2015-05-15 09:20:34

skomentuj

Miałem wczoraj przyjemność gościć na wyjątkowym wydarzeniu w katowickiej Cybermachina

Miałem wczoraj przyjemność gościć na wyjątkowym wydarzeniu w katowickiej Cybermachina. Główną atrakcją majowego Pog(r)adajmy, organizowanego tradycyjnie przez Nadię z Jestem geekiem, była ekipa gliwickiego studia Destructive Creations. Było grubo.

Formuła spotkania opierała się na pytaniach z sali. Bardzo żałuję, że ze względu na ogólną rozlazłość własną spóźniłem się kilkanaście minut. Lęk przez dublowaniem uniemożliwił mi zapytanie o kilka rzeczy, ale i tak większość interesujących dla mnie kwestii została poruszona.

Nie jestem weteranem Pog(r)adajmy, ale takiego tłumu chyba tam jeszcze nie było. Wszyscy chcieli zobaczyć Hatred - video game. Niestety to się nie udało, nie pokazano nowego gameplaya. No chyba, że na samym początku spotkania - którego nie widziałem. Na scenie stał Jarosław Zieliński - szef studia. Twardziel. Interesowałem się Hatred od pierwszego trailera, ale przyznam, że dość umiarkowanie. Sens przedsięwzięcia był dla mnie zagadką. Wczoraj wszystko zaczęło mi się składać w spójną całość.

Grę o brutalnym psychopacie, seryjnym mordercy, który w samobójczych wypadach oczyszcza miasto z wszelakich form ludzkiego życia sprzedawał nam gość o wyglądzie stereotypowego "zaangażowanego patrioty". Fotka wyszła mi fatalnie, ale zwróćcie uwagę na biało czerwoną opaskę na ramieniu. Odzienie oraz bezkompromisowy styl oratorski uzupełniają obraz całości. Przykłady? Proszę bardzo:

- Czy w grze będzie można zabijać dzieci i zwierzęta?
- Uwielbiam odpowiadać na to pytanie, że nie bo nie implementowaliśmy celowania góra-dół.

- Co powiesz prasie kiedy ktoś zabije inspirując się waszą grą?
- Mam na to wyjebane.

I tak dalej. Przez godzinę. To co mi zostało w pamięci to koleś, który w młodości lubił Postala i postanowił na kontrowersji oprzeć strategię marketingową swojej strzelanki. Wiedział, że będzie hype, ale mimo to zaskoczył się odzewem, oczywiście pozytywnym w swej niechęci. Nie mam nic przeciwko przekraczaniu granic, jestem fanem gier walących z całej siły w tył głowy. Hatred jednak nie będzie takie, to gierka o strzelaniu do losowo generowanego, anonimowego tłumu. Autorzy świadomie pozbawili rozgrywkę akcentów komicznych czy surrealistycznych, przerysowanych broni czy fantastycznych akcentów. Ma być realistycznie, ale twórcy równolegle ekscytują się np. możliwością strzelania do bandy rozwydrzonych hipsterów, czyli czegoś co u Rockstara widzieliśmy prawie dwa lata temu. Albo heheszki, albo realizm i jakaś wstydliwa, mroczna prawda o człowieku. Nie da się na raz.

Chętnie bym zobaczył historię seryjnego, masowego mordercy, która była by dla gracza prawdziwie głęboką traumą. Chciałbym osiągnąć stan, w którym musiałbym z obrzydzeniem nakazać sobie ukończenie kolejnego etapu. Z dziennikarskiego obowiązku. Niestety to nie nastąpi bo taka gra by się nie sprzedała. Musi być fun.

#hatred #cybermachina #destructivecreations #pogradajmy

2015-05-14 09:38:51

skomentuj

starsze index nowszeOnegdaj pisałem, że...

Prowadzę bloga "Gry dla dorosłych" od 19 lutego 2013 roku. Oto niektóre z wcześniejszych tekstów:


2015-12-08

Tydzień temu wyposażyłem swój prawie 40-letni narząd wzroku w pierwsze okulary

2016-04-20

Miniony weekend sponsorowała literka D. Bethesda udostępniła betę kolejnej odsłony gry Doom

2016-06-16

Czas podsumowań. Microsoft pokazał show w stylu Festiwalu Piosenki Chu*owej w Opolu, Ubisoft zadowolił się poziomem telewizyjnego talk-show, a Sony zaprezentowało gry z muzyką na żywo okraszone niezbyt żywym prowadzącym