Poza tym, że testuję przedpremierowe oprogramowanie 3

Poza tym, że testuję przedpremierowe oprogramowanie 3.0 konsoli (niestety nie mogę się nad tym rozwodzić) to nieprzerwanie podróżuję po pustkowiach Mad Maksa. Wczoraj okazało się, że ta pozornie schematyczna i pozbawiona tajemnic gra potrafi zadziwić. Od początku brakowało mi widoku zza kierownicy. Lepszy byłby mój ulubiony samochodówkowy widok znad przedniej maski, ale perspektywą kabiny też bym nie pogardził. Jakież było moje zdziwienie gdy podczas nerwowego klikania po krzyżaku pada, które jest nieodłącznym elementem każdej emocjonującej potyczki, udało mi się zmienić widok. Kto by pomyślał, że przesunięcie kamery będzie odbywało się przez dwukrotne naciśnięcie kursora w dół? Jak widać na załączonym obrazku Max może być bardzo imersyjny. Udało mi się to osiągnąć po 35 godzinach gry.

Mad Max jest przodownikiem w niecodziennej konfiguracji przycisków sterujących. Czy ktoś się kiedykolwiek spotkał z wykorzystaniem L2 do skoku? Rozumiem to tak: w grze okazji do skakania jest jak na lekarstwo, więc developerzy nie chcieli marnować któregoś z głównych przycisków prawej strony pada. Idziemy dalej. Przycelowanie mamy na L1, a gdzie jest strzał? Już piszę - na R1 jest unik, na R2 bieganie, a strzał mamy na kółku. Przycisk L3, który w tego typu grach tradycyjnie używany jest do biegania, w Mad Maksie pokazuje status aktualnych zadań. Muszę przyznać, że to akurat jest bardzo wygodne. W pierwszym wpisie wspominałem o combo L3+R3 odpalającym tryb foto - to świetne rozwiązanie godne jest jak najszerszego naśladownictwa.

Kolejna ciekawostka jaka pojawiła się podczas wczorajszej sesji z Maksem to złoty i srebrny pucharek jakie mi wpadły za maksymalne rozwinięcie zdolności głównego bohatera. Kończę trzeci akt (jest ich pięć), z zadań śmieciowych zrobiłem nie więcej jak 1/3 - a tu się okazuje, że posiadam już wszystkie udoskonalenia postaci. Dość szybko, ale pozostało mi do odblokowania jeszcze bardzo dużo elementów tuningowych samochodu. W końcu to prawa ręka Maksymiliana.

Na koniec: polubiłem Chumbucketa. Oglądając przedpremierowe nagrania rozgrywki bardzo mi nie pasowały jego blade plecy, które bezsensownie balansują gdzieś w przestrzeni bagażnikowej samochodu. Prawda jest taka, że to właśnie brak tej postaci byłby nonsensem. Któż miałby obsługiwać granatnik czy harpun, kiedy główny bohater prowadzi samochód? Kto naprawiał by uszkodzony pojazd? Kto by go dostarczał kiedy tymczasowo pieszy Maks wystrzeli flarę na znak, że potrzebuje transportu? Poza aspektami jedynie praktycznymi - Chumbucket jest barwną postacią, świetnym mechanikiem, a nade wszystko wyznawcą i głównym prorokiem unikalnej religii.

2015-09-23 06:57:51

skomentuj

Prawda, że ładne krajobrazy można ustrzelić w Mad Maksie? Ma on sporo wspólnego z Driveclub

Prawda, że ładne krajobrazy można ustrzelić w Mad Maksie? Ma on sporo wspólnego z Driveclub. Oba tytuły, prędzej czy później, stają się ciekawym narzędziem fotograficznym, bardziej wciągającym niż sama gra video.

Jestem w połowie historii. Powtarzalność sytuacji, lokacji oraz mechanik wciąż jest na dużo niższym poziomie niż w AC, ale. Zawsze jest jakieś ale. Myślę, że zabrakło postaci drugoplanowych. Wojewodowie, z którymi współpracujemy, mają tyle charyzmy i wiarygodności co ich filmowi odpowiednicy. Niewiele dociera do mózgu słuchacza przytłoczonego ich makijażem, ot kolejne nieistotne gadające głowy. Trudno nawiązać więź z kukłami. Pojawiła się co prawda interesująca niewolnica, którą z przyjemnością bym odbił i abolicjonował. Jednak nie ie ma co się oszukiwać, ta gra opowiada o rozbijaniu kolejnych posterunków wroga.

Robi się coraz trudniej, mnogość ulepszeń oraz rosnące wymagania co do ilości złomu sprawiają, że grind w tej grze wydaje się niezbędny. Pozornie, system rozsianych gęsto checkpointów pozwala na pełną nonszalancję - można ginąć do woli. Nie zauważyłem negatywnych skutków śmierci, a ekran ładowania nie jest tak długi jak w Wiedźminie.

Zaczęły się za to spadki animacji. To jest obrzydliwe, czuję się jakbym grał na niespełniającym wymagań sprzętowych pececie. Nie są to pojedyncze chrupięcia, a raczej dłuższe chwile kiedy ekran skacze żabką. Bez widocznego powodu - dużo bardziej wymagające sceny wyświetlają się bez najmniejszych problemów. Gdzie jest patch? Gra ma już 17 dni (jak to brzmi!), a na razie dostała tylko aktualizację "day zero".

Co by nie mówić to nadal świetny tytuł. Wkręciłem się ostatnio w walki z konwojami. Początkowe są dosyć proste, ale nawet te oddają odrobinę atmosfery filmowych pościgów - esencji Mad Maksa.

2015-09-17 06:16:39

skomentuj

Nie można dwa razy napisać takiego samego tekstu

Nie można dwa razy napisać takiego samego tekstu. Gdy już ukoiłem nerwy po utracie pierwszego wpisu na temat Mad Maksa postanowiłem zebrać siły i napisać to jeszcze raz. Na przekór poniedziałkowi.

Mad Maksa nie było na mojej długoterminowej liście zakupów. Rozważałem ten tytuł, tak jak biorę pod uwagę każdy pojawiający się na rynku sandboks. Szukałem sposobu by wypełnić pustkę po Wiedźminie. Ani ogrywane w wakacje klasyki z PS3, ani żaden z benjaminków tegorocznego sezonu ogórkowego nie może stanowić konkurencji dla postapokaliptycznej gry AAA z otwartym światem. Nie w mojej opinii.

Według Metacriticowej oceny gra dostała od krytyków ledwo 70 punktów. Wierzcie mi - jest znacznie lepsza niż mówią. Jest też lepsza niż się spodziewałem. Identycznie wyceniono AC:Unity, Styx czy Shadow Warrior. Jedynym mierzalnym i jednocześnie miarodajnym wskaźnikiem "wartości" danego tytułu jest wektor różnicy między oceną krytyków, a użytkowników. W tym przypadku wychodzimy z pułapu 70 i podnosimy się na 81 punktów od cywili. Dla AC:Unity wycieczka biegnie z 70 na haniebne 48. Oto wielka tajemnica Metacritica - ocena w dwóch osobach. Teraz konkrety.

Zacznijmy od tego co widać gołym okiem. Grafika nie stanowi festiwalu detali, wysokiej jakości tektur, superszczegółowych obiektów, ale z pewnością może liczyć na nominację do nagrody za "ogólne wrażenie artystyczne". Wszystko pasuje - jest zmienna pogoda, sugestywne oświetlenie, bardzo ładne wybuchy. Całość prezentuje się spójnie. Braki w detalach obiektów widoczne są dopiero po uruchomieniu trybu zdjęciowego, który pozwala też na bardzo wygodne rozglądanie się po okolicy. Podczas gry zwykle wykonuję wiele zrzutów i zaświadczam, że nie spotkałem się z wygodniejszym narzędziem niż to w Maksie. Można nawet kręcić filmy z wszystkimi "operatorskimi" ustawieniami kamery - modyfikując jej parametry drugim padem. Do tego trybu wchodzi się za pomocą L3+R3 co jest bardzo praktyczne - nie jest łatwo odpalić go przypadkiem, a jednocześnie można to zrobić błyskawicznie.

Gołym uchem słychać jedynie efekty dźwiękowe, muzyka pojawia się tylko jako ilustracja scenek przerywnikowych. Bardzo dobrze, że tak się stało - centralnym elementem tego świata są samochody, więc dźwięk V6 niech będzie filarem ścieżki dźwiękowej. Potem można będzie go podmienić na ośmiocylindrowego widlaka, nie mogę się doczekać. Uwielbiam przegazowanie, które Max robi zawsze po wejściu do samochodu. Dźwięki burzy piaskowej też należą do bardzo sugestywnych.

Często podnoszonym zarzutem jest rzekomo wykastrowana fabuła. Nie posiadamy wiernych przyjaciół, których gra nam będzie z dramatyczną premedytacją odbierać, nie poszukujemy ukochanej, która została porwana przez siły piekielne, nie zaplątaliśmy się w złożone polityczne intrygi możnych tego świata. Sprawa jest prosta, a motywacja głównego bohatera czytelna. Oczyszczamy świat z plugastwa i chcemy odzyskać wypieszczony pojazd, który odebrano nam w intrze. Max jest samotnikiem. Jeżeli komuś pomaga to nie bezinteresownie. Być może górnolotne i postbarokowe zdania, które wypowiadają napotkane osobistości są utrzymane w konwencji pustynnej religii świecy zapłonowe, ale mnie nie przekonują. Dobrze się stało, że mało co rozumie z tej gadaniny - w wyniku zastosowania wszechobecnego australijskiego akcentu, fachowego słownictwa i mikroskopijnego rozmiaru czcionki z dialogami. Nie czuję abym coś tracił.

Bo jest to gra o powtarzaniu. Pacyfikujemy bazy wroga, zbieramy złom, kolekcjonujemy plany wygodnych rozwiązań technicznych dla naszej bazy zwiększając dobrobyt upadłego świata. Obozów, baz i twierdz są dziesiątki. Jak na razie (11 godzin gry) nie spotkałem dwóch identycznych. Często stanowią dość złożony labirynt, w którym najłatwiej odnaleźć się stosując zasadę „lewa/prawa dłoń wciąż na ścianie”. Nie ma specjalnej minimapy z oznaczonymi znajdźkami, która by się wyświetliła podczas eksploracji budynków. Szukać się samemu i często jest dość trudne. Architektura fallutowa czyli blacha falista, sznurek i "beleco" ukrywa wiele łatwych do przeoczenia zakamarków.

Kończę 2 akt, zwiedziłem dopiero ¼ mapy tego całkiem dużego świata. Tłukę dzikusów z przyjemnością, zbieram fanty i instaluję je w moim samochodzie. Pozdrowienia z dna oceanu.

2015-09-14 09:11:22

skomentuj

starsze index nowszeOnegdaj pisałem, że...

Prowadzę bloga "Gry dla dorosłych" od 19 lutego 2013 roku. Oto niektóre z wcześniejszych tekstów:


2014-06-20

Przedwczoraj udało mi się odbyć dłuższe tête-à-tête z PS4. Zacząłem od Watch Dogs

2015-09-03

Tegoroczna, piąta już, edycja katowickiego festiwalu Ars Independent niestety nie posiada w programie tak bogatej i ciekawej konferencji o grach wideo jak 2 lata temu

2018-01-31

Jest w Zeldzie taka scena. Wyjątkowo piękna jest to scena. Opowiem wam o niej. Budzisz się w hotelo-stadninie, która powinna być gospodą, ale Zelda robi co może aby odciąć się od proweniencji pseudo średniowiecznego fantasy