Deszcze radiacyjne naświetlają cię, a my na tej wojnie co nie zmienia się

Deszcze radiacyjne
naświetlają cię,
a my na tej wojnie
co nie zmienia się.
Na Zamek wrócimy,
w piecu napalimy,
nakarmimy psa.
Przed nocą zdążymy,
tylko zwyciężymy,
bo to ważna gra.

2015-12-14 13:30:01

skomentuj

Trawers to jedyny poprawny sposób na zdobywanie Fallouta

Trawers to jedyny poprawny sposób na zdobywanie Fallouta.

Zbierałem w weekend materiały do notki z tezą: "10 najbardziej irytujących rzeczy w F4". Nie do końca pasuje mi łatka fanboya, chciałem zmyć znamiona fanatyzmu wiadrem zimnych mydlin. Miałem przejść główny wątek, pochylić się nad miałkością przedstawionych problemów i wyborów moralnych. Nie jest to takie proste kiedy gra nagradza każdy skok w bok.

Na początek złożyłem odwiedziny w garażu Atomowych Kotów. Wyobraźcie sobie Johna Tavoltę, żywcem wyjętego z Grease, który w tylnej kieszeni jeansów nosi, zamiast grzebienia, holotaśmę z wieczorku poetyckiego. Wiersz opowiadał o Pancerzu Wspomaganym. Jedynym problemem z tą frakcją jest długość wątku fabularnego - cała reszta to majstersztyk: w co się ubierają, jak mówią i w czym się specjalizują.

Potem udałem się do USS Constitution by pomóc kapitanowi tej wiekowej fregaty. Już dziś jest to najstarszy z pozostających w czynnej służbie okrętów świata, a co dopiero w 2287 roku. Misja jest nietypowa, bo pojawia się w jej trakcie całkiem sporo komunikatów tekstowych, które były esencją pierwszych Falloutów. Chodzi o opisy typu "Korzystając ze swych zręcznych palców wyposażonych w kombinerki udaje ci się wymienić uszkodzone kable zasilające na nowe. Motor urządzenia znów mruczy niczym stary kocur".

Kolejny przystanek wypadł mi w domu Cabotów. Historia bardzo rozbudowana i wciągająca. Zaryzykuję stwierdzenie, że jest to jedna z najciekawszych sekwencji misji pobocznych na jakie natrafiłem do tej pory w grze. Mamy tutaj szalonych naukowców, starożytne artefakty, nadobną amerykańską familię, tajemnicze serum, zbuntowaną córkę i szpital psychiatryczny.

Jeżeli zaś po prostu macie apetyt na aluminium - polecam Przetwórnię ryb Mahkra.

2015-12-14 08:40:35

skomentuj

Upcykling – forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce [Wikipedia]

Upcykling – forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce [Wikipedia].

Kto żył w latach 80-tych XX wieku (lub wcześniej) ten doskonale pamięta, że kiedyś rzeczy się naprawiało. Czy zepsuł się telewizor, pralka czy może młynek do kawy - zawsze w otoczeniu znajdował się majster, który potrafił je zreperować. Części zamienne były dostępne, a jeżeli nie, to zawsze można było spróbować niezbędny element wykonać na tokarce u szwagra w zakładzie. Oczywiście był to efekt naszych ograniczonych możliwości nabywczych oraz specyfiki rynku zamkniętego na zachodni konsumpcjonizm z precyzyjnie zaplanowanym postarzaniem produktów. Wcale za tym nie tęsknię.

W naturalnej wymianie pokoleniowej stare franie zastępowane były automatami z wirowaniem. Jednak nie trafiały do zbiornicy zużytych sprzętów AGD. Wszak z silnika można było zrobić pompę albo kosiarkę. Z bębna palenisko grilla. Blacha z obudowy mogła posłużyć jako materiał budowlany. Kable i włączniki wrzucało się do szuflady. Na później.

Jednym z pierwszych wspomnień jakie zachowałem były spacery z pradziadkiem po pobliskich wzgórzach, pod nowo wybudowaną linią wysokiego napięcia. Zwitek aluminiowego drutu? Przyda się. Mutra większa od mojej dłoni? Oczywiście, że bierzemy. Kawałek solidnego kątownika? Super, tylko trzeba wrócić po wózek.

Nie chodziło o znane nam współcześnie złomiarstwo, nigdy niczego nie sprzedawaliśmy. Przecież aluminiowy drut świetnie się sprawdzał do szybkiego reperowania sztachet w płocie, olbrzymia nakrętka to uniwersalny obciążnik, a stalowy kątownik jest świetnym materiałem na słupek ogrodzenia.

Fallout 4 uczy, że otaczające nas przedmioty nie są niczym niepodzielne atomy Demokryta z Abdery. Ich życie nie musi się skończyć pół roku po okresie gwarancji, kiedy to pierwsza usterka negatywnie zweryfikuje sens wykupionego przez nas ubezpieczenia, a prognozowane koszty naprawy będą stanowić około 70% wartości nowego urządzenia. Oczywiście zamknięty, modułowy charakter współczesnych sprzętów oraz utrudniony dostęp do poszczególnych elementów nie pozwalają na tak elastyczne podejście jak we wspomnianych wyżej czasach. Jednak nie zapominajmy o tym, że człowiek jest istotą kreatywną, posiadającą wyobraźnię. Szanujmy śmieci.

#upcycling #reusing #fallout #f4

2015-12-10 07:54:20

skomentuj

starsze index nowszeOnegdaj pisałem, że...

Prowadzę bloga "Gry dla dorosłych" od 19 lutego 2013 roku. Oto niektóre z wcześniejszych tekstów:


2016-02-24

Uwielbiam rozmyślać o tym jak wyglądała geneza naszego gatunku. Nic mnie tak nie relaksuje jak zatapianie się w lekturze o początkach kultury, języka mówionego, o sposobach zdobywania żywności, budowania siedlisk, zwyczajach związanych z pochówkami itd

2016-09-26

Urlop, urlop i po urlopie. Plan był prosty - odcięty od dużych telewizorów, konsol i komputerów miałem opisać wszystkie te tytuły, które miałem okazję ograć w ostatnich tygodniach

2015-07-07

W 2007 miałem okazję obejrzeć film Reign Over Me. Historia jest prosta - Charlie nie potrafi pogodzić się ze utratą żony i dwóch córek