Upcykling – forma przetwarzania wtórnego

odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce [Wikipedia].

Kto żył w latach 80-tych XX wieku (lub wcześniej) ten doskonale pamięta, że kiedyś rzeczy się naprawiało. Czy zepsuł się telewizor, pralka czy może młynek do kawy – zawsze w otoczeniu znajdował się majster, który potrafił je zreperować. Części zamienne były dostępne, a jeżeli nie, to zawsze można było spróbować niezbędny element wykonać na tokarce u szwagra w zakładzie. Oczywiście był to efekt naszych ograniczonych możliwości nabywczych oraz specyfiki rynku zamkniętego na zachodni konsumpcjonizm z precyzyjnie zaplanowanym postarzaniem produktów. Wcale za tym nie tęsknię.

W naturalnej wymianie pokoleniowej stare franie zastępowane były automatami z wirowaniem. Jednak nie trafiały do zbiornicy zużytych sprzętów AGD. Wszak z silnika można było zrobić pompę albo kosiarkę. Z bębna palenisko grilla. Blacha z obudowy mogła posłużyć jako materiał budowlany. Kable i włączniki wrzucało się do szuflady. Na później.

Jednym z pierwszych wspomnień jakie zachowałem były spacery z pradziadkiem po pobliskich wzgórzach, pod nowo wybudowaną linią wysokiego napięcia. Zwitek aluminiowego drutu? Przyda się. Mutra większa od mojej dłoni? Oczywiście, że bierzemy. Kawałek solidnego kątownika? Super, tylko trzeba wrócić po wózek.

Nie chodziło o znane nam współcześnie złomiarstwo, nigdy niczego nie sprzedawaliśmy. Przecież aluminiowy drut świetnie się sprawdzał do szybkiego reperowania sztachet w płocie, olbrzymia nakrętka to uniwersalny obciążnik, a stalowy kątownik jest świetnym materiałem na słupek ogrodzenia.

Fallout 4 uczy, że otaczające nas przedmioty nie są niczym niepodzielne atomy Demokryta z Abdery. Ich życie nie musi się skończyć pół roku po okresie gwarancji, kiedy to pierwsza usterka negatywnie zweryfikuje sens wykupionego przez nas ubezpieczenia, a prognozowane koszty naprawy będą stanowić około 70% wartości nowego urządzenia. Oczywiście zamknięty, modułowy charakter współczesnych sprzętów oraz utrudniony dostęp do poszczególnych elementów nie pozwalają na tak elastyczne podejście jak we wspomnianych wyżej czasach. Jednak nie zapominajmy o tym, że człowiek jest istotą kreatywną, posiadającą wyobraźnię. Szanujmy śmieci.

#upcycling #reusing #fallout #f4

skomentuj