W 2007 miałem okazję obejrzeć film Reign Over

Me. Historia jest prosta – Charlie nie potrafi pogodzić się ze utratą żony i dwóch córek. Zginęły podczas zamachów 11 września. W filmie nie znajdziemy gwiaździstych sztandarów, mamy za to Liv Tyler oraz Donalda Sutherlanda. Adam Sandler nie gra podmiejskiego głupka, gra za to w Shadow of the Colossus. Nie można jednak powiedzieć, że to prosty product placement konsoli Sony – nikt przecież nie wydaje złamanego centa na promocję minionej generacji. Nawet Sony. Scenarzysta nie miał w planach reklamowania PS2. Wykorzystał po prostu główny (i jedyny) wątek fabularny gry – rozpaczliwą próbę wskrzeszenia ukochanej osoby.

Tak poznałem Cień Kolosa. Pamiętam, że kilka dni później powiedziałem: „kochanie, muszę kupić konsolę, muszę w to zagrać”. Byłem bezrefleksyjnym pcmasterrace, a w zasadzie machead. To właśnie dzięki kolosom przeszedłem do zakonu konsolowców.

Początek był trudny. Okazało się, że zakupiona karta pamięci nie jest oryginalna i akurat ta gra nie chce na niej zapisywać swojego stanu. Zanim zamówiłem nową musiałem grać w systemie Time attack nie wiedząc nawet, że gra posiada taki tryb ;). Pierwsze 6 kolosów pokonałem dziesiątki razy. Kiedy w końcu dostałem właściwą memorkę zapał gdzieś się rozproszył. Oddaliłem się w stronę San Andreas, ICO i innych. Na moim koncie miałem zaledwie 9 kolosów.

Do SotC wróciłem już na PS3. Odświeżona edycja okazała się strzałem w dziesiątkę, niestety w oryginalną wersję już za bardzo grać się nie da. Przyzna mi rację każdy kto widział jak PS2 się prezentuje na telewizorze nie będącym średnioformatowym CRT. No i cisnę. Wczoraj, po około 8 latach gry udało mi się pokonać kolosa numer 15. Dziś zmierzę się bossem bossów. Jestem podekscytowany porównywalnie do tego co czułem w dniu premiery Wiedźmina. W końcu będę mógł spiąć klamrą gamingową historię mojej pierwszej konsoli.

skomentuj